Dlaczego oczyszczacz powietrza jest polecany dla alergików?
Roztocza kurzu domowego, grzyby i pleśnie unoszące się w powietrzu pyłki i alergeny, które pojawiają się porą wiosenną- wszystko to może sprawić, że osoba posiadająca różnego rodzaju alergie nie będzie się czuć dobrze we własnym mieszkaniu. A to właśnie tutaj spędzamy zdecydowanie najwięcej swojego czasu- warto więc pomyśleć o efektywnym sposobie dostosowywania parametrów powietrza, którym oddychamy w domu, do własnych preferencji. Nie bez powodu bardzo często mówi się, że oczyszczacz powietrza jest urządzeniem wprost idealnym dla osób cierpiących na alergie. Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści
Dobroczynne działanie oczyszczacza powietrza w kontekście alergii
W praktyce, budowa oczyszczacza powietrza nie jest aż tak skomplikowana. Posiada on w swoim wnętrzu wentylatory oraz filtry. Z jednej strony urządzenie pochłania powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza je przez posiadane filtry. Powietrze po przefiltrowaniu jest już oczyszczone- może więc zostać z powrotem wprowadzone do pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju, bezkonkurencyjnym pod kątem poprawy jakości powietrza w domu. Jak widać, można szybko i sprawnie pozbyć się wszystkiego, co w powietrzu nie jest dla nas pożądane- także pyłów i alergenów.
Możliwość zastosowania różnego rodzaju filtrów
Oczywiście, można mieć wpływ na to, jakie zanieczyszczenia w powietrzu taki oczyszczacz będzie wychwytywał najefektywniej. Zależy to od zastosowanego filtra. W przypadku osób cierpiących na alergię warto sprawdzić dostępne opcje filtrów.
- Do jednych z najpopularniejszych i najbardziej cenionych filtrów należy HEPA. Bardzo efektywnie wychwytuje on z powietrza pyłki, kurz oraz nawet mikroskopijne bakterie oraz wirusy. Filtr ten jest w stanie doskonale obronić nas przed tym, co niewidoczne gołym okiem, a co może powodować problemy z naszym układem oddechowym. HEPA poradzi sobie także ze smogiem. Poszczególne warianty tego filtru charakteryzują się różną sprawnością usuwania zanieczyszczeń- warto zwrócić uwagę na symbole od 10 do 14.
- Filtry o oznaczeniu ULPA są określane jako absolutne, dlatego też powinny dobrze radzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza.
- Filtry jonowe– również są w stanie neutralizować patogeny oraz alergeny.
Wydajność urządzenia w praktyce
Skoro już wiemy, że oczyszczacz powietrza może być prawdziwym wybawieniem dla każdego alergika- trzeba zastanowić się nad wybraniem najlepszego modelu. Poszczególne modele mogą się bowiem znacząco między sobą różnić. Istotna jest bowiem wydajność działania takiego urządzenia- należy dokładnie ją sprawdzić i zestawić z metrażem, na którym chcielibyśmy, aby działał oczyszczacz. Zbyt mała wydajność urządzenia połączona z dużą powierzchnią mieszkania sprawi, że oczyszczacz pozwoli pozbyć się tylko części nagromadzonych w powietrzu pyłów oraz alergenów. Do użytku domowego najczęściej polecane są oczyszczacze domowe, jeśli jednak zależy nam na tym, aby oczyszczacz był w stanie obsługiwać znacznie większa powierzchnię- lepiej wybierać spośród propozycji oczyszczaczy profesjonalnych.
Warto pomyśleć także nad kwestiami praktycznego użytkowania urządzenia, a więc chociażby nad tym, przez jaką ilość godzin dziennie ma taki oczyszczacz pracować. Będzie to mocno wpływało na zużycie prądu. Lepsza diagnostyka jakości powietrza w domu jest możliwa dzięki osobnym miernikom poziomu zanieczyszczenia powietrza i stężenia pyłów. Miernik pozwoli lepiej kontrolować jakość powietrza oraz pokaże, kiedy powinniśmy włączyć oczyszczacz, aby pozbyć się zbyt dużej ilości zanieczyszczeń.