wtorek, 23 lipca, 2024
OczyszczaczeW domuZastosowanie

Dlaczego oczyszczacz powietrza jest polecany dla alergików?

0 0
Czas czytania:2 minut, 27 sekund

Roztocza kurzu domowego, grzyby i pleśnie unoszące się w powietrzu pyłki i alergeny, które pojawiają się porą wiosenną- wszystko to może sprawić, że osoba posiadająca różnego rodzaju alergie nie będzie się czuć dobrze we własnym mieszkaniu. A to właśnie tutaj spędzamy zdecydowanie najwięcej swojego czasu- warto więc pomyśleć o efektywnym sposobie dostosowywania parametrów powietrza, którym oddychamy w domu, do własnych preferencji. Nie bez powodu bardzo często mówi się, że oczyszczacz powietrza jest urządzeniem wprost idealnym dla osób cierpiących na alergie. Dlaczego tak się dzieje? 

Dobroczynne działanie oczyszczacza powietrza w kontekście alergii

W praktyce, budowa oczyszczacza powietrza nie jest aż tak skomplikowana. Posiada on w swoim wnętrzu wentylatory oraz filtry. Z jednej strony urządzenie pochłania powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza je przez posiadane filtry. Powietrze po przefiltrowaniu jest już oczyszczone- może więc zostać z powrotem wprowadzone do pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju, bezkonkurencyjnym pod kątem poprawy jakości powietrza w domu. Jak widać, można szybko i sprawnie pozbyć się wszystkiego, co w powietrzu nie jest dla nas pożądane- także pyłów i alergenów. 

Możliwość zastosowania różnego rodzaju filtrów 

Oczywiście, można mieć wpływ na to, jakie zanieczyszczenia w powietrzu taki oczyszczacz będzie wychwytywał najefektywniej. Zależy to od zastosowanego filtra. W przypadku osób cierpiących na alergię warto sprawdzić dostępne opcje filtrów. 

  • Do jednych z najpopularniejszych i najbardziej cenionych filtrów należy HEPA. Bardzo efektywnie wychwytuje on z powietrza pyłki, kurz oraz nawet mikroskopijne bakterie oraz wirusy. Filtr ten jest w stanie doskonale obronić nas przed tym, co niewidoczne gołym okiem, a co może powodować problemy z naszym układem oddechowym. HEPA poradzi sobie także ze smogiem. Poszczególne warianty tego filtru charakteryzują się różną sprawnością usuwania zanieczyszczeń- warto zwrócić uwagę na symbole od 10 do 14. 
  • Filtry o oznaczeniu ULPA są określane jako absolutne, dlatego też powinny dobrze radzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza. 
  • Filtry jonowe– również są w stanie neutralizować patogeny oraz alergeny. 

Wydajność urządzenia w praktyce 

Skoro już wiemy, że oczyszczacz powietrza może być prawdziwym wybawieniem dla każdego alergika- trzeba zastanowić się nad wybraniem najlepszego modelu. Poszczególne modele mogą się bowiem znacząco między sobą różnić. Istotna jest bowiem wydajność działania takiego urządzenia- należy dokładnie ją sprawdzić i zestawić z metrażem, na którym chcielibyśmy, aby działał oczyszczacz. Zbyt mała wydajność urządzenia połączona z dużą powierzchnią mieszkania sprawi, że oczyszczacz pozwoli pozbyć się tylko części nagromadzonych w powietrzu pyłów oraz alergenów. Do użytku domowego najczęściej polecane są oczyszczacze domowe, jeśli jednak zależy nam na tym, aby oczyszczacz był w stanie obsługiwać znacznie większa powierzchnię- lepiej wybierać spośród propozycji oczyszczaczy profesjonalnych. 

Warto pomyśleć także nad kwestiami praktycznego użytkowania urządzenia, a więc chociażby nad tym, przez jaką ilość godzin dziennie ma taki oczyszczacz pracować. Będzie to mocno wpływało na zużycie prądu. Lepsza diagnostyka jakości powietrza w domu jest możliwa dzięki osobnym miernikom poziomu zanieczyszczenia powietrza i stężenia pyłów. Miernik pozwoli lepiej kontrolować jakość powietrza oraz pokaże, kiedy powinniśmy włączyć oczyszczacz, aby pozbyć się zbyt dużej ilości zanieczyszczeń. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %