poniedziałek, 4 marca, 2024
Oczyszczacze

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

0 0
Czas czytania:1 minut, 47 sekund

W dobie dzisiejszych zanieczyszczeń każdy szuka sposobu na to, aby choć na chwilę oddychać świeżym, czystym powietrzem. Ze względu na codziennie obowiązki nie zawsze mamy możliwość wyjazdu do lasu czy w góry, w związku z czym szukamy alternatyw. Świetnym rozwiązaniem dla polepszenia jakości powietrza w naszym domu jest oczyszczacz. 

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Przed dokonaniem odpowiedniego wyboru należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest oczyszczacz powietrza. Otóż jest to urządzenie elektryczne wyposażone w odpowiedni układ filtracyjny. Jego głównym zadaniem jest usuwanie z powietrza szkodliwych substancji takich jak lotne związki organiczne, smog, bakterie, czy wirusy. Ze względu na swoje właściwości urządzenie jest polecane niemal dla każdego. 

Dobór odpowiedniego oczyszczacza powietrza

Prawidłowy dobór oczyszczacza powietrza powinien być poprzedzony krótkim zapoznaniem się z tematem. Pozwoli to na zakup urządzenia, które będzie spełniało wszystkie potrzebne funkcje. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym chcemy ulokować urządzenie. Pamiętajmy, aby oczyszczacz był dobierany do pokoju, a nie całego mieszkania, czy domu. Mając informację o metrażu możemy przystąpić do odpowiedniego dostosowania wydajności. Warto zapamiętać, że najczęściej polecaną wartością jest 80 m³/h na każde 10 m² pomieszczenia. Oznacza to, że dla salonu o wielkości 20 m² odpowiedni będzie oczyszczacz o wydajności minimalnej 160 m³/h.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest to, czy oczyszczacz jest wyposażony w odpowiednie filtry. Jeżeli chcemy zapewnić sobie możliwie najwyższy poziom filtracji, wówczas należy wybrać urządzenia wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wyeliminować nawet 100% smogu z naszego pomieszczenia. 

Nieco mniej oczywistym czynnikiem, który powinien wpłynąć na wybór jest głośność pracy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to element, który powinien być traktowany z przymrużeniem oka. Niemniej jednak warto zauważyć, że im cichsze urządzenie, tym będzie spełniało swój obowiązek w sposób bardziej komfortowy. Szczególne znaczenie ma to w przypadku, gdy planujemy umieścić oczyszczacz w sypialni. 

Na zakończenie warto poświęcić nieco uwagi poborowi prądu oraz wydajności filtrów. Oczywiste jest, że im mniejszy pobór prądu, tym urządzenie pozwoli na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy. Podobnie jest z żywotnością filtrów. Dłuższe interwały wymiany pozwolą na rzadszą ingerencję oraz zachowanie odpowiedniej równowagi finansowej.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %