piątek, 19 kwietnia, 2024
OczyszczaczePrzemysłZastosowanie

Jak bezpiecznie używać ozonatora?

0 0
Czas czytania:2 minut, 46 sekund

Czym jest ozon?

Ozon oznacza alotropową, trójatomową odmianę tlenu. Najczęściej jest kojarzona z ochronną warstwą atmosfery naszej planety. Ta cząsteczka jest silnie związana z przyrodą nie tylko ze względu na to, że zabezpiecza zewnętrzną powłokę Ziemi przed groźnymi falami elektromagnetycznymi (w tym częściami światła UV), ale także dlatego, że powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych w trakcie trwania burzy. W wyniku tego zjawiska ozon ma charakterystyczny zapach kojarzący się z piorunami.

Na co dzień doświadczamy ozonu w formie gazowej, ma on gęstość nieco większą od powietrza. Dopiero w bardzo niskich temperaturach (poniżej – 100°C) ozon ulega skraplaniu przybierając postać fioletowej wybuchowej cieczy.

W świecie chemicznym ozon wykorzystuje się jako silny utleniacz przeprowadzający procesy syntezy wodorków w kwasy oraz jako główny czynnik ozonolizy rozkładający się pod wpływem wody do odpowiednich aldehydów. To właśnie te właściwości łatwego rozkładu ozonu są szczególnie ważnym czynnikiem, dzięki któremu możemy wykorzystać tą cząsteczkę z naszym codziennym życiu. Zdolność do odłączania aktywnego pierwiastka tlenu sprawia, że ozon ma silne działanie wyjaławiające zarówno wody jak i powierzchnie ciał stałych. Po około godzinie w temperaturze pokojowej ozon całkowicie rozkłada się do tlenu cząsteczkowego.

Ozonator to urządzenie wytwarzające ozon – którego produkcja opiera się na zasadzie bardzo podobnej co tworzenie ozonu w środowisku naturalnym, to znaczy na wyładowaniach elektrycznych, a konkretnie metodą pola cichych wyładowań zimnej plazmy. Wewnątrz urządzenia znajdują się mikrokanały wypełnione tlenem cząsteczkowym, który pod wpływem wysokiego napięcia z elektrod rozpada się na tlen atomowy, a następnie tlen atomowy łączy się w trójki tworząc ozon. Proces ten zachodzi w maszynach w trakcie ułamków sekund, po czym wytworzony gaz jest rozprzestrzeniany do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.

Sam ozon jako taki jest gazem drażniącym i szkodliwie działa na organizm ludzki (a także wszystkie inne organizmy – dlatego jest skuteczny w walce z drobnoustrojami). Zdecydowanie przeciwskazane jest przebywanie w pomieszczeniu z działającym ozonatorem.

Jak zatem korzystać z niezastąpionego działania ozonu jednocześnie dbając o bezpieczeństwo?

Przede wszystkim ozonowanie rozpocznij w pomieszczeniu, które może być szczelnie zamknięte. Możliwe jest też ozonowanie jednocześnie całego mieszkania, wtedy upewnij się, że nie ma pozostawionych otwartych okien lub drzwi wejściowych.

Drugim krokiem będzie upewnienie się, że w ozonowanym wnętrzu nie znajdują się żadne rośliny ani zwierzęta. Nie zapomnij o pupilach znajdujących się w terrariach lub akwariach – ozon łatwo rozpuszcza się w środowisku wodnym i tam też będzie miał działanie wyjaławiające.

Ozon może wpływać negatywnie na trwałość niektórych przedmiotów. Warto zabezpieczyć elementy wykonane z twardego plastiku czy elastycznych uszczelek. Jeśli to możliwe przenieś je do nieozonowanych pomieszczeń, jeśli nie ma takiej możliwości spróbuj zabezpieczyć je materiałem izolującym np. folią.

Choć ozon nie jest cząsteczką łatwopalną, natomiast podtrzymuje proces palenia i może podnosić palność substancji. Zadbaj o to aby wszelkie palne ciecze jak paliwa, oleje, farby czy rozpuszczalniki nie były wystawione na jego działanie.

Jeśli ozonator posiada timer, ustaw na nim czas dostosowany do wielkości pomieszczenia i wydajności urządzenia.

Postaraj się nie wchodzić do pomieszczeń, w których trwa ozonacja. Jeśli jest to konieczne przed wejściem wyposaż się w środki ochrony układu oddechowego.

Po zakończeniu sterylizacji dokładnie wywietrz wnętrze. Choć czas rozkładu ozonu wynosi godzinę, zaleca się aby nie przebywać na powierzchniach ozonowanych przez dwie godziny od wyłączenia urządzenia.

Po odpowiednio wykonanej procedurze sterylizacji pomieszczenie powinno być wolne od bakterii, wirusów, zarodników grzybów pleśni i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Z powietrza zostają wyeliminowane drażniące wonie, między innymi dymu papierosowego, a my możemy się cieszyć czystym powietrzem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %