piątek, 19 kwietnia, 2024
OczyszczaczePoradyPrzemysłW domuZastosowanie

Lampy UV – poznaj najważniejsze fakty na ich temat

0 0
Czas czytania:2 minut, 38 sekund

Lampa UV to urządzenie emitujące charakterystyczne promieniowanie, którego długość waha się pomiędzy 100 a 380 nanometrów. Dzięki temu, że jest to światło będące poza zakresem widzialności człowieka ma ono swoje wyjątkowe właściwości.

W zależności od tego jakiego działania oczekujemy od lampy UV będzie ona emitowała różne długości fali. Podstawowy podział opiera się na trzech kategoriach światła ultrafioletowego:

UV A – jest najmniej intensywnie wpływającym na nasz organizm zakresem. Przede wszystkim jest używana do celów estetycznych w branży beauty. Do lamp wytwarzających światło UV A należą:

  • Lampy wykrywające znacznik fluorescencyjny. Ma to zastosowanie w przemyśle, gdzie za pomocą takiego znacznika można wykryć pęknięcia i pory w używanych materiałach. Używa się ich także w kryminalistyce (powodują swoiste „świecenie” większości płynów ustrojowych) i w branży rozrywkowej do tworzenia wyjątkowych efektów świetlnych z pomocą farby fluorescencyjnych. Zaletą takich lamp jest ich niska szkodliwość dla zdrowia, łatwa dostępność i kompaktowość.

  • UV LED do paznokci. Lampy stosowane w branży kosmetycznej do urządzenia, których głównym zadaniem jest szybkie wysuszenie i utwardzenie żelu lub lakieru. Światło emitowane w takim urządzeniu jest z pogranicza UV A i UV B, dlatego nieco bliżej mu działaniem do efektów światła słonecznego. Choć UV LED jest najpowszechniej wykorzystywany do zabiegów manicure i pedicure znajduje też zastosowanie w przemyśle do utwardzania klejów.

  • Lampy owadobójcze. Choć światło UV A samo w sobie nie jest toksyczne, pośrednio jest wykorzystywane do walki z uporczywymi owadami, wabiąc je w pobliże siatki wysokiego napięcia.

UV B – to bardziej intensywne światło, które może wywoływać opaleniznę, ale i poparzenia słoneczne. Rozsądna ekspozycja na promieniowanie tej długości będzie korzystnie stymulować wytwarzanie witaminy D3 w naszym organizmie i dobrze wpływać na samopoczucie.

  • Lampy fototerapeutyczne – stymulacja produkcji witaminy D3 w naszym organizmie to nie tylko zadbanie o prawidłową gospodarkę układu kostnego, ale także o kondycję psychosomatyczną. Szczególnie w zimę, kiedy nie mamy kontaktu z dostateczną ilością światła słonecznego dodatkowa ekspozycja na światło UV B, może korzystnie wpłynąć na zapobieganie depresji sezonowej i innym zaburzeniom związanym z obniżeniem dobrego samopoczucia

  • Solarium – służą one przede wszystkim do wywoływania fotochromatycznego efektu działania melanocytów czyli opalenizny. Nie są to zabiegi, które zaleca się wykonywać w dużym natężeniu. Ponadto trzeba pamiętać o środkach ochronnych takich jak specjalne okulary zabezpieczające oczy przed światłem UV B

UV C – zdecydowanie najgroźniejsze dla ludzi promieniowanie nadfioletowe, w pełni zatrzymywane przez warstwę ozonową ziemi. Dlaczego więc chcielibyśmy aby ta długość fali znalazła zastosowanie w powszechnie stosowanych urządzeniach? Wszystko dzięki temu, że UV C ma niezastąpione działanie wyjaławiające, szczególnie wartościowe w przypadku urządzeń takich jak:

  • roboty UV C. Choć jest to nowość na rynku, powoli zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie w obszarach zajmujących się sterylizacją przestrzeni użytku publicznego. Zasięg świecenia lamp, który wynosi prawie cztery metry i automatyzacja urządzenia sprawiają, że jest to atrakcyjne rozwiązanie w wielko powierzchniowej zabudowie, na przykład galeriach handlowych czy hotelach.

  • lampy bakteriobójcze. Zdecydowanie najpopularniejsze urządzenie wytwarzające światło UV C, może być zarówno stosowane w przemyśle jak i prywatnie. Ważne aby, pomimo przystępnego, niepozornego wyglądu lampy, pamiętać, że emituje fale groźne dla zdrowia człowieka, więc jej używanie powinno przebiegać z zachowaniem wszelkich zalecanych norm bezpieczeństwa oraz instrukcją obsługi.

  • sterylizatory tunelowe. Dzięki działaniu punktowemu może być używany w obecności ludzi, dlatego najczęściej jest wykorzystywany w branżach medycznych (szpitale, gabinety, laboratoria).
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %